Letecká technika – Zlín Z43 1:100 – download

Návrhy na nové modely, modelářské akce, postupy a rady pro tvorbu modelů a pro sestavování - lepení modelů atd.

Moderátor: Martin Happy

Odpovědět
Jennik
Příspěvky: 4
Registrován: 30.04.2014 11:31
Bydliště: Praha

Letecká technika – Zlín Z43 1:100 – download

Příspěvek od Jennik »

Ahoj stavilelé. Jako starý abíčkář jsem se asi po čtvrt století vrátil k lepení modelů, tentokrát se svým desetiletým synem. Jedním z mých nejoblíbenejších měřítek byly staré krásné Miniboxy 1:100 a ačkoli s klukem stavíme zatím 1:43 techniku, rozhodl jsem se zužitkovat zkušenosti a přispět svojí troškou do modelářského mlýna.

Po internetu se dá dneska najít spousta 1:100 modelů zdarma ke stažení i k zakoupení, ale většinou jde o vozidla. Leteckou techniku aby člověk pohledal. A zvlášť tu tuzemskou. Tak jsem se jako letecký nadšenec, modelář i pilot vrhnul do vlastní stavby tady je první vlaštovka: Sportovní a cestovní letoun Zlin Z43 OK-EOC. Předlohou je skutečný stroj létající na letišti ve Zbraslavicích.

1. Nejprve jsem v programu Trimble Sketchup nahodil základní model. Je těžké odhadnout složitost vůči měřítku, aby to bylo vůbec možné poskládat. Dále je nutné zachovávat plochost polygonů, jinak to nepůjde rozložit do snadno tvarovaného pláště. Tohle letadlo je naštěstí celkem krabicové “od přírody”, tak nebylo potřeba zas tak moc stylizovat.

Obrázek

2. Na model jsem promítnul plánek, podle kterého jsem stavěl, aby po rozbalení pomohl s kreslením detailů a také navazování kresby na hranách. A kromě toho to začně trošku připomínat vzor a odhalí se případné výrazné rozdíly v tvaru.

Obrázek

3. Tady je rozložený plášť modelu i s texturou. V pozadí je vidět rozložení nákresů letadla pro pohodlnou stavbu. Chytrý trik umožní dostat obrysy ze Sketchupu ve vektrorovém formátu…

Obrázek

4. Začíná piplačka v Ilustrátoru. Opět je těžké odhadnout napoprvé, jak jemné detaily snese měřítko a tiskárna. Další výzvou je volba způsobu rozbalení modelu do plochy, aby se to snadno stavělo a model měl minimum chlopní.

Obrázek

5. Je načase postavit prototyp, jestli funguje dobře skládání a jestli jsou chlopně rozmístěny prakticky. Nakonec jsem úplně změnil rozložení pláště trupu. Původní se sice lépe kreslilo v Ilustrátoru, ale bylo to prakticky nelepitelné.

Obrázek

6. A tady je konečný model připravený ke stavbě. Tisknu laserovou tiskárnou na papír 120gm2. Žádnou část modelu jsem nepodlepoval. Křídla i podvozek mají po složení dostatečnou pevnost. Pokud chcete aby model stál, je potřeba dát do čumáku závaží, jinak sedá na ocas.

Obrázek

7. Hotový model použitý jako ozdoba na dárek k narozeninám. Žádná sláva napoprvé, ale jde to. 4mm kolečka a mrňavá vrtule jsou na hranici lepitelnosti. Tedy té mojí… Hádám, že běžný návštěvník zdejšího fóra by to zvládl s prstem v nose :)

Obrázek

Obrázek

Přestože jde o prvotinu a už teď na ní vidím spoustu chyb, rozhodl jsem se model dát k dispozici i vám, pokud někdo chcete rozšířit sbírku o hezké letadlo, které brázdí světové nebe už téměř padesát let…

Tady je odkaz na stažení obrázku v plném rozlišení pro tisk 1:1. Pokud při poslání do tiskárny nebudete zaškrtávat “přizpůsobit velikosti papíru” a podobně, mělo by to vyjít hezky a vytisknout se to v rozměrech přesně 10x15 cm. Pokud by někdo měl zájem zhotovit model ve vlastních barvách, přikládám i bílou variantu. Jestli to někdo využijete a slepíte, budu moc rád, když přiložíte svůj výtvor sem k nahlédnutí a stažení pro mě i ostatní.
Letu a lepu zdar!
Jeník P.
serclp
Příspěvky: 1
Registrován: 08.12.2015 20:57

Re: Letecká technika – Zlín Z43 1:100 – download

Příspěvek od serclp »

Hezky zdravím z Jizerských Hor! Vaším modelem Z 43 a prací, jsem se synkem tak nadšen, že jsem se na tomto fóru zaregistroval jen pro to abych Vám moc poděkoval. Až se budete někdy toulat po Jizerských horách, jste srdečně zván i s přáteli či rodinou do našeho technického muzea. stačí zavolat na mé osobní číslo 737 439 683. V úctě s pozdravem, Pavel Šercl. www.muzeumjizerky.cz
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o modelech + tvorba + stavba modelů“