TVORBA: Programy pro vytváření modelů

Návrhy na nové modely, modelářské akce, postupy a rady pro tvorbu modelů a pro sestavování - lepení modelů atd.

Moderátor: Martin Happy

Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

TVORBA: Programy pro vytváření modelů

Příspěvek od Colonel32 »

Nestalo by za to udelat prehled ruznych pocitacovych programu, ktere se na delani modelu pouzivaji, rozdeleni podle typu (vektorove, graficke), a vyhody a nevyhody jednotlivych programu, a pripadne i nejake freewarove varianty?

(napr. ne kazdy ma k dispozici Photoshop, a jasne ze si ho kazdy muze z warez stranek stahnout, ale abychom k tomu defacto nevyzivali, tim ze ho uvedeme jako jedinou moznost)
-------------------------------------------------
Wouldn't it be a good idea to make an overwiev od programs, that we use for making models? Including sorting by type (graphic, vector) pros and cons, and also some freeware variants?

(for example, not everybody has Photoshop, and although anybody can download it from a warez site, we do not want to suggest this by not giving any freevare options)
Uživatelský avatar
Oktan
Příspěvky: 96
Registrován: 10.01.2007 20:46
Bydliště: Russia
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Oktan »

I use 2 progs - Rhinoceros 3.0 and Corel Draw 12.
Rhinoceros - programm for NURBS Modelling, all Rhino-models consist of curves and surfaces. Surfaces may group to polysurfaces.
Rhino can unroll some types of surfs and polysurfs. Developable surface has to be single span linear. Surfaces such as spheres, tori, and surfaces curved in two directions cannot be developed.
Main steps for create model:

Step 1 - building model
Obrázek

Step 2 - unrolling surfaces
Obrázek

Step 3 - group parts
Obrázek

Step 4 - add details
Uživatelský avatar
mahmuda
Příspěvky: 52
Registrován: 03.05.2007 20:50
Bydliště: Milovice

program

Příspěvek od mahmuda »

ConceptDraw VI program pro ucely papirovych konstrukteru celkem vhodny. Je momentalne ZDARMA a legalne ke stazeni na strankach http://www.giveawayoftheday.com/. Je to ale casove omezene, ted uz zbyva jen 13 hodin.
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

Přesun z aktuálně slepených:
PtS14 píše:Dá sa v Ilustratore kopírovať ako v skicari? Myslím tým, že si vyberiem nejaky diel označim ho a skopirujem. Ja som skúšal kresliť v Ilustratore ale veľmi mi to nešlo, horko ťažko som nakreslil bočnicu peršinga ale vyfarbiť som ju nevedel ani za.....
Samozřejmě, že se v illustrátoru kopírovat dá. Mnohem elegantnější je ovšem drag&drop se zmáčknutou kombinací Ctrl+Alt (levý), případně v průběhu tažení ještě zmáčknout Shift pro kopírování v úhlech 45° a 90° (není-li nastaveno jinak). POZOR, AltGr (pravej Alt) pro to nefunguje jako náhrada stisknutí obou kláves naráz!
K vybarvování - stačí ke kreslení místo čar používat tvary. Dobrej způsob je taky nakreslit si "základní síť" (obrysy, lomový hrany a ostatní samostatný čáry a tvary jako okna, lišty, prolisy, dělení částí konstrukce předlohy atd. atd. atd.) a pak "pod ni" tvořit barevný výplně.
Výborně se pro obé hodí přichytávání objektů k sobě (v mý verzi illustrátora je to klávesová zkratka Ctrl+U, jak je to v novějších nevím, ale předpokládám, že se to lišit nebude).
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
PtS14
Příspěvky: 15
Registrován: 05.01.2008 23:48
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od PtS14 »

Automaticke_pero píše: K vybarvování - stačí ke kreslení místo čar používat tvary. Dobrej způsob je taky nakreslit si "základní síť" (obrysy, lomový hrany a ostatní samostatný čáry a tvary jako okna, lišty, prolisy, dělení částí konstrukce předlohy atd. atd. atd.) a pak "pod ni" tvořit barevný výplně.
Výborně se pro obé hodí přichytávání objektů k sobě (v mý verzi illustrátora je to klávesová zkratka Ctrl+U, jak je to v novějších nevím, ale předpokládám, že se to lišit nebude).
No takto som to robil, nakreslil som si zakladne veci ale keď som to vymaľoval tak mi to prekrilo napr. okno a tak. Nevieš o nejakom internetovom návode alebo ničo podobne? Inak diky. :wink:
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

PtS14 píše:No takto som to robil, nakreslil som si zakladne veci ale keď som to vymaľoval tak mi to prekrilo napr. okno a tak. Nevieš o nejakom internetovom návode alebo ničo podobne? Inak diky. :wink:
O návodě nevím, nehledal jsem ho - prostě jsem zkoušel, co to dokáže, až jsem do běžných funkcí programu proniknul.
Můžu ale poskytnout radu - zapni si z menu Okno (Window) zobrazování podokýnka Vrstvy (Layers). Tam je seznam nakreslených objektů a jejich přesouváním se mění jejich úroveň - tj. objekt, kterej je zakrytej jiným, se dá přesunutím v tomhle seznamu nahoru zviditelnit.

Nic to není, chce to jenom zkoušet a zkoušet - a nebát se padání do slepejch uliček.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Frenkye
Příspěvky: 891
Registrován: 07.01.2007 17:22
Bydliště: Presov, Slovakia

Příspěvek od Frenkye »

Ja používam Corel 9 zatiaľ sa mi zda najvhodnejši.
Uživatelský avatar
Richi
Příspěvky: 368
Registrován: 29.04.2006 15:23
Bydliště: Trhovište/Košice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Richi »

Corel Draw verzia 12.Ešte problem nebol.Ani čo sa týka mierkovania modelov ani nejake zložitejśie funkcie.Chcel by som ale poďakovať Michalovi R. ktorý mi dáva sem-tam nejaku lekciu :roll:
Obrázek

DRAWING: MAN TGS 8x8 Hasiči
CONSTRUCTING: SCANIA Doprastav
Chosík
Příspěvky: 8
Registrován: 21.04.2008 20:05

Hledám program

Příspěvek od Chosík »

Ahoj všichni,chci se jen zeptat,zda-li někdo nevíte něco o nějakém programu na zvětšování. . . . .papírových modelů.Asi takto:Mám papírový model krabičkového autobusu a teď má třeba rozvor 150mm a já bych si ho chtěl zvětšit,tak aby měl rozvor třeba 200mm.Předem děkuji za odpověď a hezkej den
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Re: Hledám program

Příspěvek od Colonel32 »

Chosík píše:Ahoj všichni,chci se jen zeptat,zda-li někdo nevíte něco o nějakém programu na zvětšování. . . . .papírových modelů.Asi takto:Mám papírový model krabičkového autobusu a teď má třeba rozvor 150mm a já bych si ho chtěl zvětšit,tak aby měl rozvor třeba 200mm.Předem děkuji za odpověď a hezkej den
to umi defacto kazdej program...
Uživatelský avatar
Vojta
Příspěvky: 118
Registrován: 05.09.2007 18:34
Bydliště: zubří

Příspěvek od Vojta »

Jenom mám strach aby se to nerozostřilo.
Uživatelský avatar
Vlastimil Pojman
Příspěvky: 49
Registrován: 10.02.2008 21:39
Bydliště: Fredericton, New Brunswick, Kanada (Cheb, Lovosice)

Příspěvek od Vlastimil Pojman »

Jenom mám strach aby se to nerozostřilo.
Rozostreni zalezi na tom v jake kvalite byla udelan scan, anebo originalni model. Cim vetsi souhrn z lepsi rezoluci tim lepe se to bude zvetsovat. Vetsina Minimodelu by se zvetsovat dobre nedala, jenom kdyz by byl original Corel anebo opravdu dobry scan.

Jinak se to da zvetsit ve Wordu, nebo Publisher, a dalsich mnohych programech. Jenom musis zjistit kde se nejlepe kontroluje mereni velikosti.
modelář
Příspěvky: 2
Registrován: 07.01.2009 14:45

Příspěvek od modelář »

zdravím
chtěl bych se zeptat jestli by mi nemohl někdo poradit který program je nejlepší na tvorbu papírových miniboxů 1:100 a 1:300.
Mám dva programy(gimp 2 a inkscape)ale není to vono a proto
nezná někdo nějakou stránku kde se dá stáhnout nějaký super program?
děkuji předem za odpověd
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

modelář píše:zdravím
chtěl bych se zeptat jestli by mi nemohl někdo poradit který program je nejlepší na tvorbu papírových miniboxů 1:100 a 1:300.
Mám dva programy(gimp 2 a inkscape)ale není to vono a proto
nezná někdo nějakou stránku kde se dá stáhnout nějaký super program?
děkuji předem za odpověd
já osobně bych zůstal u inkscape (jsou to vektory a je to zcela freeware), k tvorbě není třeba žádnej ultraspeciální program, jako spíš představivost, trocha cviku v programu (to přijde samo používáním) a chuť experimentovat (a nebát se slepejch uliček). Tvrdit, že některej program je lepší, než jinej, nikam nevede.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Honza134
Příspěvky: 52
Registrován: 02.02.2010 18:33
Bydliště: Němčany

Příspěvek od Honza134 »

koupil jsem si corel12 a neumim v nem kreslit nemohl by me to nekdo trochu naucit?
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o modelech + tvorba + stavba modelů“