STAVBA: retuše

Návrhy na nové modely, modelářské akce, postupy a rady pro tvorbu modelů a pro sestavování - lepení modelů atd.

Moderátor: Martin Happy

Odpovědět
faltič
Příspěvky: 170
Registrován: 01.04.2008 18:08
Bydliště: Praha 4

STAVBA: retuše

Příspěvek od faltič »

Možná hloupej dotaz, ale kde jinde se zeptat, že? :wink: Jde mi o retuše, resp. o takovou blbost - jakou máte kdo zkušenost se štětcema? Patlám teď tankové diorámko z ABC (což je nepodstatné) a na retuš jsem vytáhl vodovky a koupil někde nějaký malý štěteček (č. 3) a mám docela problém - rozlézá se mi, ohýbá, barva mi leze kam nechci, prostě děs a hrůza! Máte někdo nějaký fígl či tip? Nebo je to jen levejma rukama? :?
Uživatelský avatar
František
Příspěvky: 1103
Registrován: 10.04.2006 18:54
Bydliště: Děčín
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od František »

Zdar,

někdo používá to někdo zas něco jiného, technika retuše je různá.

1. Vodovky

já je používám, základem je voda, více vody, retuš se rozpíjí a leze nikam jinam. Takže chvilku si počkám, až začne vysichat a pak jen hrankou přejíždím. Horší je to s korekcí barvy, aby seděla s modelem, ale časem se dá naučit vše. I když Sor od Petra má tak divokou zelenou barvu, která se míchala hodně špatě

2. Tempery

nevím, já je nikdy nepoužil, je mám bílou do vodvek pro zjemění barvy.

tuto variantu musí zhodnotit jiní, kteří ji využívají
Obrázek
faltič
Příspěvky: 170
Registrován: 01.04.2008 18:08
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od faltič »

Vodovky i tempery - v podstatě se s tebou napsaným ztotožňuji. Jen prostě nějak nemůžu trefit ten správnej štěteček - i přes jeho hranu se mi pořád nějak blbě láme a rozlejzá. Asi se budu muset podívat po něčem jiném. Když s tak vzpomínám na ty staré černé umělohmotné, nevybavuju si tyhle problémy, ten prostě držel jak měl... :(
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Ty staré černé umělohmotné se už nedělají, místo plastu se teď používá mořené dřevo (červené).Jinak je lepší retušovat před slepením. Já mám i pár štětců "Milan" z Tesca a taky nemám problém.
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
D_C
Příspěvky: 391
Registrován: 13.08.2007 17:02
Bydliště: Choťánky

Příspěvek od D_C »

taky jsem si koupil pár štětců z tesca a prozatím fungují jak mají. Jinak po jisté době jsem si zvykl na vodovky a od temper jsem uplně odešel. zatim jsem neměl moc problémů s namýcháním odstínu, pravna občas se mi to nepovede, ale je to lepší, než pěst na oko. :D co se týče červené a černé barvy, tak to používám običejný fixky, protože se mi ještě nikdy nepodařilo namíchat tak sytou barvu. Retušuju tak, že nejdřiv si vyříznu díl zkouknu jak bude sedět a jestli se k retušování dostanu i po slepení, když to sedí a dá se to retušovat po slepení jdu lepit a pak retušuju v opačném případě beru opačný postup ;)

problém je v té nepodstatné větě co jsi řekl, že to je diorama z ABC... ABC používá od jisté doby šílenej papír, kterej strašně saje, možná by pomohlo to retušovat slabým nánosem barvy, kde je hodně málo vody, nějak na pokraji už zaschlé ale stále by se dala nanášet. zkusil bych to někde nanečisto, jak se to zachová. V malých vrstvách to nanášet a uvidí se...

jinak po tom, co jsem si slepil jeden minimodel z ABC, přecházím k druhé variantě, že si model překopíruji na lepší papír... ještě jsem to nezkoušel, tak snad to bude lepší...
Memphis
Příspěvky: 21
Registrován: 03.09.2010 21:59
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Memphis »

faltič: ŠTĚTCE - Co se týče štětců záleží také na tom jestli používáš ty s umělým nebo zvířecím chlupem.( lepší jsou ty se zvířecím )
Já používám normální modelářské štětce, ploché i kulaté ve velikostech 0-4. Lepší je mít jich víc, protože každí se hodí na něco jiného, ať už jde o velikost nebo tvar.
A nemusejí to být ani žádné drahé štětce, stačí obyčejné např. Agama, Revell Atd.

BARVA - Já jsem přešel z ( blednoucích ) fixů rovnou na tempery.
Nehledě na to že si namícháš přesně ten odstín který potřebuješ, barvu si namícháš také v potřebné hustotě.
To se hodí např. při barvení tmavší materiálů jako karton nebo dřevo ( balza, špejle, párátka ) Hustší barva také lépe kryje a drží na povrchu.
Jedno z negativ je že se budeš chvilku učit míchat barvy ( nejlepší je metoda pokus-omyl :lol: )

První obrázek: První dva štětce z hora velikost 0, 3 ( výrobce Revell jsou levné ale kvalitní ) a ten tmavší síla 000 extra tenký ( Italeri trochu dražší ale velice se hodí na malé detaily )
A pokud se o štětce dobře staráš vydrží dlouho, tyto už mám asi tak 6 let a pořád dobře slouží. A že už mají něco modelů za sebou.

Obrázek Obrázek

Retušováno temperou.

Obrázek Obrázek

Kompletně přebarveno-temperou.

Obrázek Obrázek

Oka a čepy pístů přetřené temperou.

Obrázek Obrázek

Tažné zařízení i jeho listová pružina a tažné háky ( materiál Balza ) kompletně přebarveno.

Obrázek Obrázek

Hrany retušované temperou.

Obrázek Obrázek

Kompletně nabarveno opět tempera.

Obrázek Obrázek

Snad ti tyto rady k něčemu budou.
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o modelech + tvorba + stavba modelů“