1. kolo - Mercedes Benz Actros - vítězem LBS systém

Zapojte se do soutěže o nejhezčí model 1:100. Více informací uvnitř
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. kolo - Mercedes Benz Actros - vítězem LBS systém

Příspěvek od Tomas »

Modely a hlasování zde:

http://www.minibox.webz.cz/anketa.html
Naposledy upravil(a) Tomas dne 07.07.2006 13:51, celkem upraveno 1 x.
mazanov
Příspěvky: 31
Registrován: 19.04.2006 08:20
Kontaktovat uživatele:

hodnocení

Příspěvek od mazanov »

Zdravíčko vespolek,

obecně bych chtěl jednak poděkovat za nápad. Je to dobrý hec, i když pro nás tatínky od rodin s trochu šibeničním termínem :o Nakonec jsem to za remcání manželky stihl aspoň s krabičkovou verzí. Čekal jsem větší účast, ale pokud má člověk stíhat kreslit a ještě lepit co udělali ostatní, tak to asi ani jinak nejde. Je trochu škoda, že pravidla nebyla stanovena dostatečně jasně, například ten posun termínu (kdybych to byl býval věděl, stihl jsem ještě něco trochu dodělat). Dále jsem měl za to, že dodání fotek sestaveného modelu i předlohy je povinnost, jak je ale vidět, ne všichni to dodrželi. Ale chápu, že kdo nemá digiťák nebo fotomobil, je to pro něj problém. A zpětně (i když jako účastníka mě to s ohledem na časovou stránku nemrzelo vůbec) mi v podmínkách chybí povinnost zpracování návodné kresby nebo návodu - zejména v kategorii modelových podvozků.

A teď konkrétně:
Večer jsme se synkem slepili první soutěžní model - žlutý krabičkový tahač od Lukáše Dvořáka. Vystřihovánka dávala naději, že výraznou část stavby zvládne i 4,5leté dítě. A vskutku. Některé nepřesnosti však nebyly zapříčiněny tímto faktorem, ale jak jsem si teď ověřil, špatně nakreslenou vystřihovánkou. Jde zejména o výšku zadní stěny kabiny a horní vodorovné plochy za kabinou - oboje je delší než odpovídá bokům, což je navíc vzhledem ke konkávnímu ohybu mezi těmito částmi zlé. Navíc při rýhování jsem ten konkávní ohyb umístil špatně - chtělo by ho to naznačit nejlépe světlejší linkou. Jinak ale žádná zásadnější chyba nevyplavala. K drobnějším nedostatkům bych uvedl pár věcí. Řešení celého tahače jedním dílem je trochu nešťastné, snadno dojde ke zkroucení a výše zmíněné špatné slícování dílů (které může vzniknout i vinou lepiče) není kde vyrovnat. I když kabina originálu téměř nemá zkosené boky, bylo by lepší je udělat - zvýší to pevnost stěn a hlavně to zabrání jejich prohnutí dovnitř. Jemné tvarování na okrajích čela i boků vpředu nemá u tohoto typu vystřihovánky opodstatnění, zbytečně vznikají bílé plošky, kazící modelový vzhled. Podle originální fotky měly být "uši" propojené horním spojlerem. Ale jsou tak bílé, že jsem je raději nepoužil :? Pokud je sání vzduchu na pravém boku kabiny vymodelováno tak jak je, naskýtá se otázka, proč není stejně udělán i zbytek (na zadní stěně kabiny). A poslední konstrukční věc - sedlo (na připojení návěsu) mělo být určitě i zvlášť pro podlepení a nalepení - aspoň trochu plastiky na ploché zádi. U výkresu mi dost chybí naznačení lomových linií a pro děti je dobré na chlopně dát čísla udávající postup stavby. To byste nevěřili, jak jim to usnadní lepení :wink: Chybějící grafické měřítko je zase dobré pro tisk. Barevně pěkné, jen ta šedivá na podvozku mohla být světlejší - po vytištění to vše téměř splývá do jednolité černé plochy. Ale to už se dá vychytat v nastavení při tisku, které má každý jinak. A třešnička na konec - SPZ mohla být vyplněná, ta prázdná bílá plocha je trochu křiklavá :wink: Ale jinak dobré, rozlišení je pro krabičkový model ještě dostačující a grafika dost dobrá.

Není to trochu dlouhý příspěvek?

Ondra Vítek
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Díky za příspěvek, vůbec není dlouhý, naopak je věcný a tak by to mělo být. Takže tady je moje odpověď (a samozřejmě se může kdokoliv do diskuse přidat ;-):

a) Termín
K posunu termínu došlo zejména proto, že jsem věděl, že stejně ohledně soutěže nestihnu vše zpracovat, protože jsem byl, dá se říci mimo civilizaci, tak jsem dal tu možnost, že je možné modely poslat později. Ale uznávám, že pro toho, kdo poslal svoji práci dříve, to byla nevýhoda. Jinak kolik času je podle Tebe tak optimální? Abych věděl pro další kolo :wink:

b) Pravidla
Pravidla jsme se snažili sestavit co nejpřehledněji a pro další kolo již budou závazná včetně fotografií sestaveného modelu, protože když si autor vlastní model sestaví, tak pak musí odhalit případné konstrukční chyby. Fotky původně byly povinné, většina autorů to splnila a rozhodl jsem se pro toto úvodní kolo tolerovat i modely, které nějaké to pravidlo nesplnili - a to zejména k počtu účastníků, protože jinak by jich bylo ještě méně. Ještě poznámka k Richiboxu - tento model nebyl původně soutěžní, takže zde jsem také udělal výjimku ohledně fotek. O podmínce, že by návod (návodná kresba) byla součástí, popřemýšlím, nicméně mám obavy, že by to mohlo některé autory odradit, např. proto, že nejsou zvyklí návody dělat, protože modely dělali pro sebe a teprve až později je uvolnili pro zveřejnění na webu. Ale v každém případě jsem pro návody (návodné kresby)

c) Nepřesnosti v modelu (modelech)
Bohužel, s tímto "válčím" poměrně často, můj názor je, že chyba se stát může (vím to moc dobře i z vlastního modelu), ale každý kdo chce dát model na web, by si měl ověřit, že alespoň základní konstrukční věci jsou v pořádku - u soutěžních modelů by se to mělo vyřešit právě tím, že budu požadovat fotky sestaveného modelu. Já sám se snažím eliminovat chyby alespoň u série Paper Case, ale ani to někdy nestíhám.
Co se týká tohoto konkrétního modelu Actrose, tak věřím, že Lukáš se na to mrkne a vyjádří ;-)
Ještě teda obecně ke všem modelům - co se týká měřítka, tak se snažím "nutit" autory k tomu, aby k modelům dávali nějaký ten údaj, podle kterého se dá zkalibrovat tisk, protože i když autor dá obrázek ve správné velikosti, ještě to neznamená, že naše chytré programy vše pochopí jak mají a vytisknout správnou velikost. Pěkně to je vyřešené např. u LBS systémů.
Čísla na chlopních jsou takový dvojitý problém - uznávám, že je to dobrá věc, možná u jednodušších modelů, když čísla chybí, je takovým malým vodítkem postupovat podle nějakého originálního Miniboxu, protože u krabičkových modelů je postup víceméně stejný. Ale zase, je to dobrý nápad, zvláště pro ty menší, taktéž návodná kresba. Vím, že např. na absenci návodů trochu dojíždí např. modely od Michala Rozínka, o kterých většina lidí řekně, že jsou moc povedené, ale bez návodu složité...

Co tedy mě těší, že u většiny autorů, kteří mají na webu více svých modelů, je vidět pěkný vývoj, jak se postupně zlepšují, od úprav cizích modelů přechází k vlastním atd.

Možná by bylo dobré tyto konstrukční věci obecně napsat do tématu Tvorba nových modelů (čísla na chlopních, měřítka atd. aby se to zase připomnělo)

Tak asi tak :D
mazanov
Příspěvky: 31
Registrován: 19.04.2006 08:20
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od mazanov »

a) Podle složitosti. Samozřejmě to závisí na tom, jestli mám z čeho vycházet nebo kreslím na zcela prázdný list. Ale to už je u každého autora jiné. Každopádně bych nechal aspoň 2 týdny na sehnání dokumentace a fotek a tak 3-4 týdny na vlastní kreslení.

b) Jenom to chtělo dát posun termínu vědět dřív :wink: Je asi lepší, když je více soutěžních modelů. Tak bych navrhnul sestavit seznam bodovaných vlastností pro hodnocení. Že bys jako organizátor hodnotil modely právě podle toho, jak kdo dodržel "nepovinná" pravidla, tedy fotku předlohy, fotku slepeného modelu, návod, návodnou kresbu, grafické měřítko apod. z toho by mohla být výsledná hodnota v rozmezí 0-1, kterou by se vynásobil počet hlasujících a výsledek přičetl ke skóre. nebo jiný matematický postup, ale aby byly modely dotažené do úplného konce hodnocené líp než nakreslená krabička bez ničeho. Ta návodná kresba se dá udělat třeba taky z fotky sestaveného modelu, i když to nebude tak přehledné :wink:

c) Jasně, že se chyba stane. Také jsem upravoval kabinu po jejím slepení a to hned ve dvou rozměrech :o Nechat uveřejnit model bez slepení je nezodpovědné. Čísla na chlopních - tady vycházím z toho, že krabičkové modely jsou určené pro začínající modeláře, kteří z paměti nevědí, jaký je postup. Mám jednoho takového doma, takže vím o čem mluvím. U složitějších modelů už je to pochopitelně zbytečné, tam si každý zvolí postup na základě zkušeností a každý může preferovat něco jiného.

Psát do dvou různých témat nějak nestíhám, máš pocit, že tam to čtou jiní lidé než tady?
mazanov
Příspěvky: 31
Registrován: 19.04.2006 08:20
Kontaktovat uživatele:

LD

Příspěvek od mazanov »

Tak velkou fotku jsi sem nemusel dávat, zas mi bude někdo psát o začerňování hran :o

Ale ještě jedna poznámka k Dvořákovo modelu, která vychází ze srovnání fotek originálu a modelu a sice zadní kola. Poklice je dosti vzácný jev a předloha je zjevně neměla. "Dutá" kola vypadají podle mě rozhodně modelověji, i když je s kreslením víc práce.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: LD

Příspěvek od Tomas »

mazanov píše:Tak velkou fotku jsi sem nemusel dávat, zas mi bude někdo psát o začerňování hran :o

Ale ještě jedna poznámka k Dvořákovo modelu, která vychází ze srovnání fotek originálu a modelu a sice zadní kola. Poklice je dosti vzácný jev a předloha je zjevně neměla. "Dutá" kola vypadají podle mě rozhodně modelověji, i když je s kreslením víc práce.
Fotku zmenším :wink: :D
S koly máš pravdu, btw poklice jsou použité z Ayatsu
http://www.minibox.webz.cz/TD_01_Ayats.html
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Obrázek
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

mazanov píše: b) Tak bych navrhnul sestavit seznam bodovaných vlastností pro hodnocení. Že bys jako organizátor hodnotil modely právě podle toho, jak kdo dodržel "nepovinná" pravidla, tedy fotku předlohy, fotku slepeného modelu, návod, návodnou kresbu, grafické měřítko apod. z toho by mohla být výsledná hodnota v rozmezí 0-1, kterou by se vynásobil počet hlasujících a výsledek přičetl ke skóre. nebo jiný matematický postup, ale aby byly modely dotažené do úplného konce hodnocené líp než nakreslená krabička bez ničeho. Ta návodná kresba se dá udělat třeba taky z fotky sestaveného modelu, i když to nebude tak přehledné :wink:
Tak tohle je dobrý nápad a určitě to nějak takto uděláme. Inovovaná pravidla pak budou v novém tématu, které založím až začně druhé kolo. Předpokládám tak na konci června a termín na kreslení by byl přes celé prázdniny.
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 100
Registrován: 14.04.2006 12:05
Bydliště: Ledeč nad Sázavou a Světlá nad Sázavou (škola)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukáš »

Já se v dalším kole polepším :wink: tohle bylo totiž strašně narychlo dělaný.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Kdo ještě nehlasoval...

Příspěvek od Tomas »

Kdo ještě nehlasoval (zapomněl, nevšiml si....) tak hlasujte, hlasujte ;-) Čas se krátí a rozdíly mezi jednotlivými autory jsou mnohdy velmi zajímavé (= poměrně malé).
Takže si zde http://www.minibox.webz.cz/anketa.html modely prohlédněte, stáhněte a pokud to stihnete tak hlavně slepte :wink: a pak pošlete hlasy - formulářem, mailem, registrovaní zde na fóru mohou soukromou zprávou nebo můžete i přes icq.

Za všechny, kteří pro vás modely tvořili, děkuji.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Lukáš píše:Já se v dalším kole polepším :wink: tohle bylo totiž strašně narychlo dělaný.
To jo, přece jen, jde o soutěž a tak by model měl být co nejvypiplanější a hlavně ozkoušený co se týká konstrukce, aby "seděl". Ale stejně tak samozřejmě i všechny ostatní modely :wink:
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Obrázek

Zde jsou průběžné výsledky (v procentech) před koncem hlasování. Proto ti z vás, co ještě nehlasovali, mají poslední možnost! Zejména by měli hlasovat všichni registrovaní na fóru :!: :wink:
mazanov
Příspěvky: 31
Registrován: 19.04.2006 08:20
Kontaktovat uživatele:

hlasování

Příspěvek od mazanov »

No, já prostě hlasovat nemohu, protože jsem nestihl slepit zdaleka všechno a podle pohledu na nesestavený model si na to netroufám. Opět mě o tom přesvědčil model Michala Rozínka, který jsem udělal s oběma návěsy. Rozměrovou nepřesnost na střeše kabiny (to nejnápadnější z celého modelu) bych bez slepení neodhalil. Podrobnější recenzi snad někdy později, ale zaráží mě, že sem nikdo další nic nenapsal. Lepili jste vůbec někdo ty modely?
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: hlasování

Příspěvek od Tomas »

mazanov píše:No, já prostě hlasovat nemohu, protože jsem nestihl slepit zdaleka všechno a podle pohledu na nesestavený model si na to netroufám. Opět mě o tom přesvědčil model Michala Rozínka, který jsem udělal s oběma návěsy. Rozměrovou nepřesnost na střeše kabiny (to nejnápadnější z celého modelu) bych bez slepení neodhalil. Podrobnější recenzi snad někdy později, ale zaráží mě, že sem nikdo další nic nenapsal. Lepili jste vůbec někdo ty modely?
Já jsem zatím slepil Actrose od PM, ten sedl dobře (ale chybu jsem udělal spíš já při stavbě korby...), teď mám nastříhaného toho Tvého a Lukáše Dvořáka jsem po Tvé recenzi zatím odložil. U Michala tak to bych nečekal, že to nesedne, viděl jsem snad 30 sestavených fotek, vím, že modely lepil a hodně na nich dělal... LBS jsem chtěl lepit hned po Scanii, co mám teď rozdělanou.

Mě zarazila ještě jedna věc, z grafu to vidět není, ale jak už jsem někde psal - návštěvnost stránky se soutěží je cca 1000 přístupů, ale hlasů přišlo daleko, daleko méně. Nevím čím to je, pochybuju, že to všichni berou tak zodpovědně, jako ty - když modely nesestaví, tak nehlasují. Teď jsme to řešili i s LBS - že je to podobné jako na soutěžích - diváků plno, ale hlasujících málo. Myslím, že až zveřejním i počty hlasů (hlasujících) po soutěži, budou se někteří hodně divit :cry:

Možná, že kdybych dal do placu nějakou cenu nebo cash pro hlasující, bylo by to lepší, ale na to opravdu peníze nemám. Leda že by se našli sponzoři pro web :twisted:

Předběžně jsem se rozhodl asi tak, že uděláme druhé kolo (vlastně už je rozjeté, viz vedlejší téma nebo http://soutezminibox.wz.cz) a uvidíme odezvu a podle toho budou / nebudou další kola.
Uživatelský avatar
NolthA
Příspěvky: 99
Registrován: 16.04.2006 16:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od NolthA »

No já doufám že soutěž bude pokračovat, třeba i za omezení jednou za půl roku, ale určitě je fajn takový nápad, věřím že aspon někoho to přesvědčí aby něco stvořil.
No já se přiznám zatím jsem nehlasoval, chtěl jsem si aspon nějakou část soutěžních modelů slepit, už při daném termínu ukončení hlasování jsem věděl že nemohu bohužel stihnout všechny, ale to že se mi bohužel podaří sestavit jen jeden to jsem nečekal, bohužel tomu nebylo dopřáno a já se toulal po koutek naší vlasti ale doma jsem skoro nebyl a když už ano tak bohužel nebyl čas na modely.
Jinak se mi zdá opravdu nefér hodnotit jen podle vystřihovánky, myslím že do hodnocení by se mělo zahrnout i to jestli ten model sedi rozměrově (to se asi shodnem všichni) a podle mého názoru bych do hodnocení započítal i jak je vystřihovánka "slepitelná" (tzn. jak jsou ozanačený díly který kam příde, je-li aspon částečný návod) no a to taky zjistím jen tím že to slepím.
Proto si ještě rozmyslím zda mám hlasovat.
Ale jinak se přimlouvám, aby v příštím kole bylo i více času na hlasování a to proto aby se dalo stihnout slepit aspon pár modelů které se mi líbí jako vyystřihovánka a rozhodnu o mém hlasu až po jejich sestavení.

Jinak jsem tedy slepil model od Mazanova, velmi se mi zamlouvá, sice se mi trošku nepovedla korba, ale to bylo rukama ne vystřihovánkou :lol:
Odpovědět

Zpět na „Soutěž pro autory o nejhezčí model 1:100“