Tvorba a stavba modelů LBS systém

Vše o modelech LBS systém 1:100
Odpovědět
LBS
Příspěvky: 58
Registrován: 11.05.2006 07:05
Bydliště: Štramberk

Tvorba a stavba modelů LBS systém

Příspěvek od LBS »

Modely LBS vznikly jen pro mou vlastní potřebu. Z počátku je tvořily pouze Tatry (jsem bývalý tatrovák), ale časem přibyly pro srovnání s konkurenci též vozy jiných značek. A jak začala Tatra závodit na Dakaru, tak rostla i sbírka modelů. Bohužel nemám tolik času, aby se daly všechny modely slepit. Modely nemusí vždy odpovídat skutečnosti (hlavně zbarvení vozu nebo reklamy). U cizích značek se taky nepodaří pokaždé sehnat parametry a tak jsou s citem dopasovány do nejpřijatelnější podoby.

Bohužel jsem všude nekreslil též pomocné ohybové čáry, ale podle mne je to docela snadno zjistitelné, kde má ohyb být. Vždy si je třeba před slepením nanečisto vyzkoušet správné umístění ohybu, chlopně nebo dílů.
Ty tmavě šedé obdélníky u kabin, nárazníků, nástaveb a pod. slouží jako výztuhy v případě, že je tisk na obyčejném papíru a navíc slouží jako vodítka při lepení spodku kabin a nástaveb. Já jsem osobně tiskl na obyčejný papír, pouze rozměrnější modely na 120g papír nebo výkres. U tatrovek je samozřejmostí páteřový podvozek s výkyvnými polonápravami ze špejlí (obdoba jako u WDS).
Stáří některých modelů je i 10 let a předtím jsem si modely kreslil ručně.
Pokud se vyskytnou u modelů nějaké nedostatky, tak se za ně předem omlouvám. Jak jsem již výše uvedl, nebyly tyto modely určeny pro další šíření, ale pouze k mé potřebě nebo k výměně za jiné modely.
LBS
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

tak jsem zacal stavet svuj prvni model od LBS, T813 8x8 vojensky valnik, a asi zkoncim drive, nez vubec zacnu.

Nemam totiz minimalne u poloviny dilu absolutne zadnou predstavu jak a kam je vlastne mam nalepit, a prestoze povazuji sam sebe za cloveka s velmi rozvinutou prostorovou predstavivosti, tak na modely LBS proste nestaci, a jsem toho nazoru, ze bude skutecne potreba s tim neco udelat, minimalne ocislovat dily, a na dilech mit napsano, ktery dil se kam ma lepit, mozna i navodnou kresbu. Nebo prinejhorsim, mit k dispozici alespon foto kazdeho modelu slepeneho, z obou boku, zepredu, zezadu, zezhora a zdola.
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Colonel32 píše:tak jsem zacal stavet svuj prvni model od LBS, T813 8x8 vojensky valnik, a asi zkoncim drive, nez vubec zacnu.

Nemam totiz minimalne u poloviny dilu absolutne zadnou predstavu jak a kam je vlastne mam nalepit, a prestoze povazuji sam sebe za cloveka s velmi rozvinutou prostorovou predstavivosti, tak na modely LBS proste nestaci, a jsem toho nazoru, ze bude skutecne potreba s tim neco udelat, minimalne ocislovat dily, a na dilech mit napsano, ktery dil se kam ma lepit, mozna i navodnou kresbu. Nebo prinejhorsim, mit k dispozici alespon foto kazdeho modelu slepeneho, z obou boku, zepredu, zezadu, zezhora a zdola.
S těma fotkama Napiš Mathewovi ten má přece vše slepené :D :D :D :lol: :lol:

a jinak já jsem od LBS slepil jen tatru 8x8 total a taky jsem občas nevěděl kam co nalepit ale nakonec se mi to jakž takž podařilo (moc se mi nepovedl podvozek )
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

dik, snad to trochu pomuze...

PS ctu v podpisu, ze mas rozdelanej nejakej model spolecne s LBS. pokud je to pravda, tak pls zkuste neco udelat s nejakym navodem nebo neco, dik.



jo, a to znate ten vtip, jak Mathew slepil vsechny auta od LBS?
Uživatelský avatar
NolthA
Příspěvky: 99
Registrován: 16.04.2006 16:16
Bydliště: Praha

dotaz

Příspěvek od NolthA »

také bych poprosil o pomoc, pustil jsem se do kapotované scanie a ted si nějak nevím rady:

Obrázek

no trochu nechápu ty blatníky, jestli části zvírazněné zeleně a modře jsou chlopně a přijdou tam nějak přilepit, nebo patří přilepit k sobě a blatník natupo k rámu vozu? :?:

a potom ještě zvědavost, co jsou šedé obdélníky zvýrazněné červěně, ty mě právě nejdříve zmátly že mají něco společného s blatníky, ale to nepředpokládám ? :?:

děkuji předem za pomoc :)
LBS
Příspěvky: 58
Registrován: 11.05.2006 07:05
Bydliště: Štramberk

Příspěvek od LBS »

blatníky se vytvarují a přilepí na tupo, obstříhává se podle tvaru v zeleném rámečku, ty šedé obdélníky na podvozku jsou něco jako tlumiče pérování (bez prokreslení tvarů, jelikož jsou schovány za koly)
čau
LBS
Uživatelský avatar
NolthA
Příspěvky: 99
Registrován: 16.04.2006 16:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od NolthA »

LBS:
moc děkuji za odpověd, hned jsem chytřejší, no jak přijdu z práce tak se do toho hned pustím abych to konečně dokončil
Jinak musím říci že ten model se mi mooooc líbí děkuji za něj
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

Obrázek
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

LBS zajímalo by mě jak mají vypadat zadní blatníky u vojenské Jamalky na podvozku jsou nakresleny oblé ObrázekAle pokud ohnu ty kraje tak zaoblit nepůjdou Obrázek
LBS
Příspěvky: 58
Registrován: 11.05.2006 07:05
Bydliště: Štramberk

Příspěvek od LBS »

blatníky se přilepují natupo, šedé okraje se neohýbají, je to stejné jako u scanie (viz. výše)
tatra používá plastové blatníky, proto jsou zakulacené
LBS
Uživatelský avatar
NolthA
Příspěvky: 99
Registrován: 16.04.2006 16:16
Bydliště: Praha

Příspěvek od NolthA »

Budulman píše:LBS zajímalo by mě jak mají vypadat zadní blatníky u vojenské Jamalky na podvozku jsou nakresleny oblé
taky mi to neustále vrtalo hlavou tak jsem se raději zeptal.

a pokud jsem to pochopil dobře tak bych řekl že ty blatníky na tomto modelu jsou obráceně. Ř ekl bych že těmi ohnutými ploškami měli bý t přilepeny natupo k rámu. Teda doufám že to tak mám být, aspoň tak jsem to pochopil.
Budulman píše:Tatra 816 tankový tahač
Obrázek
našel jsem foto kde je vidět jak je uchycen blatník na Tatře, je vidět že mezi blatníkem a rámem je mezera (u LBS znázorněno šedým výstupkem.
http://tatraprehled.wz.cz/pics/81612pod.jpg
předpokládám že velmi podobné je to na všech Tatrách
LBS
Příspěvky: 58
Registrován: 11.05.2006 07:05
Bydliště: Štramberk

Příspěvek od LBS »

systém blatníků na mých modelech jsou skoro u všech modelů stejné.
blatník se přehne po čárkované čáře na půl a slepí se, po zaschnutí se po obvodu ostřihne a vytvaruje do půlkruhu. na rám se přilepí pomocí těch šedých lichoběžníků na tupo bez dalších ohybů! Nejsou to klasické chlopně pro přilepení na plochu. Na tom tahači jsou blatníky právě naopak a dost mě to mrzí, neboť to majiteli zkazilo vzhled modelu. Snad by to dodatečně šlo opravit.
LBS
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Díky moc 8)
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Já se pořát na něco ptám ale teď se už radši 2x zeptám než něco slepím takže by mě zajímalo jak má vypadat přípojné rameno u tankového návěsu kde na něm mají být ty nahradní kola a jak vypadá připojení čepu

Předem díky :D
LBS
Příspěvky: 58
Registrován: 11.05.2006 07:05
Bydliště: Štramberk

Příspěvek od LBS »

Vytvaruješ rameno, vystřihneš otvor pro čep (bílý) a před slepením vlepíš ze zadu námotávku zápojného čepu. Po zaschnutí by měl jít čep do námotávky volně zasunout. Připravíš si černé kolečko vč. podlepených dílů a nalepíš zepředu jako plošnou výztuhu - dosedací část na točnu tahače. Necháš proschnout a slepíš celé rameno. Pozor na zkroucení. Nakonec vlepíš čep.
Držáky kol vytvaruješ, ohneš chlopně a slepíš hřbetem k sobě. Nalepíš shora na rameno (2 obdélníky), provlečeš osku a nalepíš obě kola. Nad kola do výřezu umístíš osku návijáku (zvedáku) a zakryješ stříškou.
LBS
Odpovědět

Zpět na „LBS systém“