MINIMODEL - nová etapa tvorby a lepení modelů 1:100

Archiv - již uzavřená témata především z obecné diskuze, ale i odjinud.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Rád bych obecně reagoval na Frantovy body, protože v nich jsou prakticky všechny důležité problémy (reakce tedy není na Frantu, ale obecně):

ad 1) bezpodmínečně nutné splnit

ad 2) pokud by šlo čistě o komerční projekt, tak autor musí předem vědět, co z toho bude mít. U čistě komerčního projektu tu byla základní možnost, že autor dostane paušální částku za model (dle počtu stránek atd.) a dále pak určité malé procento ze zisku po určitou dobu prodeje. Jestliže by byl ochoten poskytnout model zdarma, je potřeba to mít ošetřeno aby nedošlo k situaci, že pak dodatečně začně uplatňovat nějaké nároky.

Jestliže by šlo "jen" o podporu provozu webu, tak je na každém autorovi, jak se dohodneme, protože už teď (a to možná někteří ani neví) je velká část příspěvků právě od autorů a skalních lepičů modelů místo od běžných návštěvníků. V případě podpory webu by se spousta věcí okolo řešit nemusela a pravděpodobně bych si tento projekt vzal na svá záda, protože tím podporuji sebe a svoje.

Myslím že původní záměr této sekce byl spíše komerční vydání modelů, takže bych to tak bral i nadále, v podstatě jako oddělenou věc od webu a admina (i když úplně oddělit to nejde, pochopitelně)

ad 3) viz bod 2. Pokud by se vydal sešit komerčně (tzn. vydal by se v podstatě nezávisle na mně a webu, tak také jeho podpora na webu nebude pro jeho vydavatele zdarma (diskutováno s Frantou a Pitrisem tento týden ;-). Tzn. pokud bych na vydání komerčního projektu osobně nespolupracoval z jakýchkoli důvodů a vydavatel by měl zájem udělat si na webu reklamu, podporu, PR atd. ano, ale nebude to zadarmo.

ad 4) ano, plně souhlasím, ale i koníček se může stát zdrojem příjmu. Co se týká mě jako autora webu, tak jsem se dostal do situace, kdy díky velkému rozvoji webu bych byl rád, pokud by se z něj daly generovat nějaké příjmy na pokrytí nákladů, kam už dnes patří i ten čas co nad tím člověk stráví. Nad tímto se velmi vážně cca od Vánoc zamýšlím a musí se to vyřešit, protože zatím jdu cestou, že se dělají aktualizace a to je tak všechno (a není to dostačující). Takže, pokud budu fungovat jako doposud (a předpokládám že si časově neulevím ani po spuštění nového webu), tak se to sice nezmění na "práci" za těžké peníze, ale určitá kompenzace je nutná, ať už že se podaří s toho udělat zajímavý projekt, který si na sebe něco vydělá nejen formou příspěvků od skalních autorů a fandů nebo třeba tím, že se najde spolehlivý člověk nebo i více, kterým bude možné něco svěřit. Ovšem zcela zadarmo to taky nikdo dělat nebude, protože nad nimi bude stát jako dozorce, aby vše bylo podle představ a bude nutné je za jejich případnou pomoc taky nějak motivovat (což nemusí být jen finančně, ale nakonec ty finance jsou ve všem, že...)

ad 5) v podstatě obsaženo v předchozím


ad poslední věta - Franto, ani nevíš, jak mě to potěšilo. Ale moc se rozrůstáme, takže to řešit musíme.

Děkuji za pozornost u mého nejdelšího příspěvku na foru. Za případné chybky v textu se omlouvám.
Pitris
Site Admin
Příspěvky: 123
Registrován: 10.04.2006 19:18
Bydliště: Brno

Příspěvek od Pitris »

K tomu co napsal Tom a obecně ke komerčním minimodelům.
Celá tahle myšlenka se zrodila loni v létě v Hradci, kde jsme se já, Míra, MiRo a Havlín sešli s Weinerem. No a ten přišel s touhle myšlenkou.

Od té doby tak nějak pořád přemýšlíme co s tím.
Pořád podle mě zůstaly nezodpovězeny nejdůležitější problémy spojené s tím, jak model vydat legálně, jak se to ufinancuje, kdo si na to založí firmu nebo jak zajistit rozumnou distribuci.

Ovšem je tu jedna věc z které mám obavy. Od doby, co Tomáš založil tenhle web se na jeho podobě podílela zcela zdarma spousta lidí a věnovala mu spoustu hodin práce ať už to byl hlavně Tom se současným webem a jeho klíčovými schopnosti to celé nějak kočírovat, autoři, kteří dali volně ke stažení modely, které kreslili třeba i několik desítek hodin, nebo Franta za organizování soutěží, v budoucnu snad i moje maličkost, ač stále nekompletní Tomáš ví kolik víkendů jsem již nad novým webem nebo forem strávil, nebo Míra za testování modelů, vždyť jednu dobu vypadalo, že snad ani nikdo jiný nelepí.

No prostě nevím jak by se tohle dalo komercionalizovat, pokud by se vydal sešit pod hlavičkou Minimodel. V komerční sféře jde o peníze vždycky až v první řadě a mám obavy, že se prostě tolik zainteresovaných lidí nedomluví. Vždyť reklamu minimodelu dělají hlavně ty stovky kvalitních modelů zdarma a bude to spravedlivé a v pořádku, když na nich začne někdo nepřímo vydělávat?
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Ad Pitris: děkuji za shrnutí, jen poznámka k tomu, jestli by to bylo správné - myslím si že bylo, pokud se dohodne vydavatel s autory. V případě využití webu se mnou. Co by nebylo správné (a kdysi jsem to pěkně schytal i když to bylo myšleno jako aprílový žertík) kdybychom zpoplatnili přístup na web a vybírali tak peníze za modely, které nám dal někdo zdarma pro všechny nebo bychom tyhle modely vzali, vytiskli a prodávali bez souhlasu autorů.

Ono nakonec když se někdo rozhodne vydat cokoli sám, domluví se s autorem nebo si to vytvoří vlastní modely, tak mu do toho nemůžu mluvit. Pokud bude chtít svůj produkt propagovat na webu možné to je, viz předchozí příspěvek.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Colonel byl nakonec u toho, když jsme se v Praze bavili o vydávání modelů, kdy jsem prohlásil, že všechno jsou to zajímavé nápady, které mají šanci na úspěch. Ale zároveň jsem řekl, že v současné době prostě nemám možnost si na sebe vzít takový projekt, protože bych ho prostě časově nezvládl (čistě komerční sešit). A na tom se nic nezměnilo, spíše je to ještě horší.

Druhá věc je, že musím řešit web a pokud si tam vymyslím, že vydám něco na podporu webu a nějakou kompenzaci práce na něm (nějaké nápady a podněty už mám), tak si to stejně musím udělat já sám a najít si na to čas ať se děje co se děje.

Takže vítám tuhle obecnou diskuzi, jak by to mělo celé vypadat (jinak bych tu na to nezřizoval téma), ale vlastně základní otázka není vyřešená a pro mě je to základ (ne co budeme vydávat ale JAK, KDO a ZA CO). Colonel má jiný pohled, beru to.
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

Tomas píše:ne co budeme vydávat ale JAK, KDO a ZA CO
To ZA CO bude asi hodně důležité když vezmu cca 100 Kč náklady na jeden výtisk a 500 kusů tak mám 50tis (tedy spíš nemám)
KDO za sebe můžu říct že já ne. teď nemám čas ani na lepení natož na takový projekt (kdo má malé děti ten to chápe)
JAK taky netuším
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

pevne verim, ze naklady na vydani jeste trochu klesnou, ale stejne, bud se povede najit nekoho, kdo da 50,000 a tisk zafinancuje, a nebo, se na tisk autori slozi. Pokud by z 5ti autoru mel kazdy dat 10,000 tak uz to hned je O NECO resitelnejsi.
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

apropo, mozna bychom do zacatku mohli nejake penize vydelat...

prodejem laserove tistenych veci. (neco jako dela Automaticke Pero), ale ve vetsim, a propracovanejc.

prozatim by se dalo vyjit z bonusovych modelu (ktere ke stazeni stejne nikde nejsou), a ktere z nejakeho duvodu vzdy byvaji mnohem atraktivnejsi i nametem.

teoreticky bychom uz tyto modely mohli zaradit do "Minimodel" serie, tz. upravit, aby vyhovovaly standardu navazujicich modelu. (skla, oba podvozky, stojanek, atd..)

coz me pripomina, ze bychom meli udelat nejakou "interni" soutez o nejlepsi design stojanku a napisu na podvozek.
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

Colonel32 píše:prodejem laserove tistenych veci. (neco jako dela Automaticke Pero), ale ve vetsim, a propracovanejc.
Jen pro upřesnění - laserem tisknutý modely dávno došly, teď na Aukru prodávám jenom přebytečný výtisky z "foto"-inkoustovky, často různý zkušební nátisky a jiný absolutní unikáty, který by jinak skončily v recyklační popelnici nebo v kotli
coz me pripomina, ze bychom meli udelat nejakou "interni" soutez o nejlepsi design stojanku a napisu na podvozek.
stálo by za to přidat i nějakej brainstorming na téma logo a jednotící vizuální styl obálky, ať se to nemusí řešit na poslední chvíli
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

jo, ale pro laserove modely obalku nepotrebujeme, ty bych prodaval jen prez net, se zamerenim na obsah.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Colonel32 píše:pevne verim, ze naklady na vydani jeste trochu klesnou, ale stejne, bud se povede najit nekoho, kdo da 50,000 a tisk zafinancuje, a nebo, se na tisk autori slozi. Pokud by z 5ti autoru mel kazdy dat 10,000 tak uz to hned je O NECO resitelnejsi.
Hm, už vidím autora, kterému my rozbijeme jeho styl dělání modelů a ještě nám za to zaplatí.

Btw: já je taky nemám.
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 529
Registrován: 13.09.2006 22:51
Bydliště: Brandýs n/L - Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Míra »

Jenom takový malý dotaz: už se ví, který autor je ochoten do toho jít?
Aby se tu neřešilo něco, co pak nikdo nebude dělat.

P.S.: Jestli je to tu někde napsáno, tak se omlouvám, že jsem to přehlédl.
[url=http://www.maurice_freedom.websnadno.cz/][img]http://www.maurice_freedom.websnadno.cz/muj_banner0.jpg[/img][/url]
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

z toho co vim, tak na siroke linky a cerna okna presvedcim:

DarkTower
MI-RO
Franta
FDS
Colonel
( Oktan )

a evidentne ne:

Bucobox - protoze nechce
Kudrej - protoze to nejde

------------------------------

na tenkle linky presvedcim:

MI-RO
Franta
FDS
Bucobox
Kudrej

a evidentne ne:

Darktower
(a asi sebe) - mysleno delani modelu samo o sobe, nikoli organizaci

-------------------------------

Na mix linek bych presvedcil vsechny, ale tam mam zase ja osobne pochybnosti o naslednem uspechu cele "serie" jako serie, a ne jako shluku autoru.

-------------------------------

A pokud pomineme absenci penez, tak jsem od vyse zminenych nezaznamenal zadne jine komentare ve smyslu, ze zajem nemaji.

Nadale ovsem netusim o nazoru ostatnich lidi ze seznamu, kteri se tu zatim jste k nicemu nevyjadrili (Vavra, VZadak, Kopi etc..)
Uživatelský avatar
Budulman
Příspěvky: 308
Registrován: 25.06.2006 10:16
Bydliště: Kostelec na Hané

Příspěvek od Budulman »

CITACE FOXE z fóra pmht http://www.pmht.net/forum/viewtopic.php?t=808
Fox píše:Tu modro bílou 148-ku sem viděl v brně. Radimovi a Frantovi se docele dobře povedla. Měl ji tam vystavenou i s mrazirenským boxem. Vypadala krásně. Takže se máme na co těšit, jestli ji vydají. Což je otázka, protože když sem se dověděl kolik stálo vytištění vojenské AV 14 a porovnal ji s cenou, za kterou ji prodávají (150Kč) tak nás ješět bratři Khekovi, v podstatě, sponzorují. Což na jejich ekonomiku musí být docela záběr. Radši bych z atu AV 14 dal o něco víc abych je podpořil. Protože si našli zajimavou kategorii, která tady docela asi chyběla a sem tam ji spestří něčím mimo ni.
Takže doufám chlapi (myslím Radima a Frantu) ža ten tahač vydáte. Jedno jestil tento (to sice asi nehrozí) nebo příšti rok vydáte.
tak teda nevím jestli to bude nějak závratně sypat :?
Všechny moje fotky podléhají autorskému právu a nelze je bez povolení dále šířit
Uživatelský avatar
Míra
Příspěvky: 529
Registrován: 13.09.2006 22:51
Bydliště: Brandýs n/L - Stará Boleslav
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Míra »

Colonel32 píše:
A pokud pomineme absenci penez......
Jenže ta nelze pominout
[url=http://www.maurice_freedom.websnadno.cz/][img]http://www.maurice_freedom.websnadno.cz/muj_banner0.jpg[/img][/url]
Uživatelský avatar
Automaticke_pero
Příspěvky: 490
Registrován: 10.04.2007 21:55
Bydliště: Marienbad
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Automaticke_pero »

Colonel32 píše:z toho co vim, tak na siroke linky a cerna okna presvedcim:
...

Bucobox - protoze nechce
Kudrej - protoze to nejde

etc.
Coloneli, já neříkám, že to nejde, jenom se mi nedostalo odpovědi na to, kolik se bude brát 10×-1 mm nebo pt na čáru míry 2 px (koukni se na mýho arwaye tady na webu, při pohledu na hausnumero dpi snad pochopíš, jak to myslím, tenký čáry se dají nahradit "prostínováním" barevnejch ploch). Černý okna jsou "celkem detail", to už mám taky vyzkoušený.
DIE VERGELTUNGSAFFE!
Nur selten kommt was besseres nach. (Franz Josef Karl von Österreich)
Odpovědět

Zpět na „Archiv neaktualizovaných témat“