TVORBA: V jakém grafickém formátu modely ukládat?

Návrhy na nové modely, modelářské akce, postupy a rady pro tvorbu modelů a pro sestavování - lepení modelů atd.

Moderátor: Martin Happy

Odpovědět
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

TVORBA: V jakém grafickém formátu modely ukládat?

Příspěvek od Tomas »

Formát modelu pro zveřejnění na webu a posílání mailem:

Doporučuji používat formát PNG, dává lepší kvalitu než JPG (JPG často díky kompresi udělá různé stíny, barevné mapy a rozostří obrázek). Další výhoda je menší velikost souboru. BMP formát je pro posílání mailem a web příliš velký (až několik MB).
Pokud tvoříte model v Malování, můžete ho uložit přímo do PNG (Soubor - Uložit jako a vybrat PNG).
Naposledy upravil(a) Tomas dne 10.05.2009 17:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

uvedu na pravou miru... na formatu JPEG neni nic spatneho, pokud se pouzije dostatecne vysoka komprese, to ale malovani (pokud vim) nepovoluje. Ve photoshopu se ta kvalita da nastavit, mely by existovat i programy volne ke stazeni, ktere daji nastavitelnou kvalitu JPEG komprese, treba irfanview. Pokud tvorite model s nimimalnim mnozstvim barev a ostrymi hranami, pak je PNG lepsi, protoze je bez komprese, ktera by kazila obrazek (tz. neco jako zararovanej bmp), pokud ale mate velkou paletu barev, a velky obrazek, pak uz muze byt PNG soubor nebezpecne veliky.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

Přesně tak, souhlasím, nechtěl jsem napsat, že JPG je k ničemu, to určitě ne. Chce si to vyzkoušet a porovnat na stejném modelu a pak se rozhodnout, co je lepší.
Ale u těchto "malých" modelů bude PNG asi nejvhodnější volbou, aspoň mně se osvědčilo a proto se snažím, aby modely, které mají jít na web, byly pokud možno v PNG.
BUMBÁC
Příspěvky: 19
Registrován: 09.04.2006 19:33
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od BUMBÁC »

Já používám téměř výhradně PNG 8)
Uživatelský avatar
Lukáš
Příspěvky: 100
Registrován: 14.04.2006 12:05
Bydliště: Ledeč nad Sázavou a Světlá nad Sázavou (škola)
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukáš »

Já ty svoje modely taky ukládám jenom v PNG
Uživatelský avatar
petr.truck
Příspěvky: 232
Registrován: 12.04.2006 09:19
Bydliště: Praha

Příspěvek od petr.truck »

Souhlas PNG :wink:
Uživatelský avatar
Ronoath
Příspěvky: 23
Registrován: 11.04.2006 16:21
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ronoath »

No, já po zkušenostech z několikerého ukládání v Malování mám takovýto postup: Model ukládám v bmp, jak je hotový, načtu do IrfanViewu a uložím do jpg (na 100procent kvality)
Model je kvalitní a přitom má malou velikost.
Hynek
Příspěvky: 48
Registrován: 19.04.2006 15:28
Bydliště: Odolena Voda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Taky si tak trošku hraju, asi tak šest let kreslím hasičské auta 1:100 , ale asi by Vám byly k ničemu, protože jsou v DWG, tedy AutoCADové výkresy, asi tři mám i barevné (Mám starý ACAD, který umí exportovat jenom do bmp a ještě k tomu bez měřítka a je to pak kostičkované). Jen pro zajímavost mám Tatry 815, Terrna, 148, Avie řady D, Land Rovery, Fordy Transit nebo Dennis Rapier, jako poslední pak Mercedesy Atego (ty jsem ještě nezkoušel postavit) a teď mám rozkreslenou Scanii. Přítelkyně dodělává Rosenbauer Panther 6x6 hasičů z pražského letiště a Terrno1 8x8 AV-30 plzeňských hasičů.
Uživatelský avatar
Martin Happy
Příspěvky: 1179
Registrován: 09.04.2006 18:28
Bydliště: Plzeň, Praha

Příspěvek od Martin Happy »

Hynek píše:Taky si tak trošku hraju, asi tak šest let kreslím hasičské auta 1:100 , ale asi by Vám byly k ničemu, protože jsou v DWG, tedy AutoCADové výkresy, asi tři mám i barevné (Mám starý ACAD, který umí exportovat jenom do bmp a ještě k tomu bez měřítka a je to pak kostičkované). Jen pro zajímavost mám Tatry 815, Terrna, 148, Avie řady D, Land Rovery, Fordy Transit nebo Dennis Rapier, jako poslední pak Mercedesy Atego (ty jsem ještě nezkoušel postavit) a teď mám rozkreslenou Scanii. Přítelkyně dodělává Rosenbauer Panther 6x6 hasičů z pražského letiště a Terrno1 8x8 AV-30 plzeňských hasičů.
Ale stejně by ses mohl pochlubit
Spoluautor TripleM, autor LBS-MTX, Spoluautor Rally Legends
Většinu peněz nacpu do skutečného auta a sbírky WRC
Obrázek
Hynek
Příspěvky: 48
Registrován: 19.04.2006 15:28
Bydliště: Odolena Voda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

No jo, kdyžtak pošlu pár fotek adminovi, ať je zveřejní, ale jsou tištěné jen v obrysu a vybarvované linerem a většina jich nemá dolepené detaily (páč mě to nebavilo lepit). Btw mám jich asi 150.

21.4.06 - 22:50 Tak jsem poslal adminovi pár fotek, třeba je dá na web. Jo, a taky jsem právě dokreslil kabinu Scanie (verze CP28 - prodloužená hasičská pro 6 lidí) :wink:


23. 4. 06 - Dal jsem fotky na http://www.minibox.webz.cz/hasici_foto.html určitě se podívejte - modely vypadají moc pěkně (Tomas)
Uživatelský avatar
Colonel32
Příspěvky: 321
Registrován: 09.04.2006 23:42

Příspěvek od Colonel32 »

tyhle modely jsou naprosta bomba!!!! Jen se modlim, aby byly ty modely v konecne fazi k dispozici i s modelovym podvozkem
Hynek
Příspěvky: 48
Registrován: 19.04.2006 15:28
Bydliště: Odolena Voda
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Hynek »

Colonel32 píše:tyhle modely jsou naprosta bomba!!!! Jen se modlim, aby byly ty modely v konecne fazi k dispozici i s modelovym podvozkem
Tak to Tě asi zklamu, jelikož je s modelovým podvozkem ani nelepím )je to pro mě moc piplačka a nebaví mě to (já vim, sem hroznej), nebudu je ani kreslit, osobně se mi miniboxy líbí víc v krabičkové, než propracované podobě.
Uživatelský avatar
Tomas
Site Admin
Příspěvky: 1311
Registrován: 08.04.2006 23:09
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas »

viewtopic.php?t=60

Další příspěvky týkající se hasičských modelů od Hynka prosím směřujte na výše uvedené téma. Děkuji
Odpovědět

Zpět na „Obecná diskuze o modelech + tvorba + stavba modelů“